هاست وردپرس

هاست وردپرس

قطعا اگر سایتتان وردپرسی باشد، تاحالا کلمه هاست وردپرس به گوشتان خورده است.

اما هاست وردپرس دقیقا چیست و باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

اگر با وردپرس آشنایی داشته باشید می داندی که وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا است که توسط زبان برنامه نویسی متن باز php نوشته شده است.

نیازمندی های اجرا یک سیستم وردپرس ، یک سرور یا هاستی است که از زبان برنامه نویسی php پشتیانی و دیتابیس آن سرور یا هاست mysql باشد.

لذا خبر خوب این است که وردپرس بر روی تمامی سرور های لینوکس به راحتی و بدون مشکل پشتیبانی و اجرا می شود و نیاز به هیچ پیشنیاز خاص دیگری نمی باشد.

پس وقتی که می گویند هاست وردپرس، منظور چیست؟

بعضی از شرکت های هاستینگ ایرانی و خارجی اقدام به تهیه پلن هایی با نام هاست وردپرس نموده اند، و بعضا مشاهده شده که لازم به ذکر این این پلن ها دقیقا همان هاست لینوکس هستند و هیچ تفاوتی با پلن های لینوکسی ندارند و صرفا نام پکیج شان عوض شده است.

و بعضی از مجموعه ها هم انصافا امکانات متفاوت و بیشتری روی پکیج های وردپرسی ارائه می دهند مانند نصب آسان با چند کلیک و یا ارائه ssl رایگان و … که باعث می شود ، راحت تر بتوانید سیستم مدیریت محتوایتان را نصب و مدیریت کنید.

به هر حال لازم به ذکر است که :

وردپرس روی تمامی پلن های لینوکس به راحتی نصب و اجرا می شود

 

ولی چه فاکتور هایی دقیقا باعث می شود که به صورت واقعی بتوان یک هاستی را هاست وردپرس خطاب کرد ؟؟؟!!!

همانطور که پبش تر به آن اشاره شد – وردپرس نیز مانند تمام سیستم های مدیریت محتوای لینوکسی به یک بستر لینوکسی جهت اجرا نیاز دارد ولی بیشترین تمایزی که بین هاست های دیگر و هاست مخصوص وردپرس یا ووکامرس وجود دارد موارد زیر است :

 

. نحوه میزبانی کاربران بر روی سرور

. نحوه پیکر بندی سروری که جهت هاستینگ ارائه می شود

. نحوه تخصیص منابع سروری نظیر میزان IOPS میزان استفاده از RAM یا CPU

. نحوه مدیریت سایت های وردپرسی میزبانی شده توسط شرکت ارائه دهنده میزان آپتایم

و در آخر سازگاری تمامی ماژول ها و افزونه های وردپرسی و پشتیبانی مجرب شرکت ارائه دهنده سرویس

 

که در ذیل به اسختصار به هر کدام می پردازیم.

 

نحوه میزبانی کاربران بر روی سرور در هاست وردپرس و تفاوت آن با هاست های معمولی

عموما در هاست های لینوکسی و شاید حرفه ای و پیشرفته ای که ارائه می شود تعداد زیادی کاربر به صورت همزمان و بعضا بیش از توان سرور بر روی سرور میزبانی می شوند که این موضوع باعث کاهش توان سرور در میزبانی سایت های مورد نظر می شود.

یکی از مواردی که متاسفانه بعضی از شرکت های امروزی هاستینگ از آن سود می برند – فروش بیش از حد توان سرور یا اصطلاحا OverSell است و اورسل oversell همانطور که از نامش پیداست – یعنی فروش بیش از حد توان سرور که این مساله شاید به ظاهر مشکلی به وجود نیارد ولی قطعا در عمل مشکلات فراوانی به دنبال خود به همراه خواهد داشت.

فرضا در نظر بگیرید که شرکتی یک سرور با مقدار ۱۰۰ واحد فضا در اختیار دارد.

قاعدتا می بایست این ۱۰۰ واحد فضا را به ۱۰۰ متقاضی و به هر کدام به مقدار ۱ واحد به فروش برساند ولی در عمل می بینیم که این ۱۰۰ واحد فضا را شاید به ۱۰۰۰ متقاضی به فروش برسانند و توجیه شان این است که این امکان بسیار نامحتمل است که همه افرادی که این فضا را خریداری می کنند از تمام فضای تخصیص یافته به ایشان استفاده نمایند. پس ما می آییم بیشتر می فروشیم !!! دلیل جالبی است !!!

 

نحوه پیکر بندی سروری که جهت هاستینگ وردپرس ارائه می شود

از مهم ترین مسائلی که هنگام تهیه یک هاست وردپرسی مناسب باید به آن توجه کنید نحوه پیکر بندی سروری است که قرار است سایت شما بر روی آن میزبانی شود.

البته این مساله یکی از فوت و فن های شرکت های هاستینگ است و شما به راحتی نمی توانید از نحوه پیکر بندی سروری که قرار است سایت شما روی آن میزبانی شود اطلاع یابید ولی می توانید از شواهد نسبت به مرغوبیت آن پی ببرید.

به طور کلی همه سرور های میزبانی سایت از ۳ قسمت خیلی مهم تشکیل می شوند:

 

۱- وب سرور webserver

۲- دیتابیس سرور database server

۳- سیستم کشینگ caching system

 

که اگر بخواهیم به صورت کلی نامداران و پیشگامان هر کدام از قسمت های فوق را بیان کنیم در حوزه وب سرور ها – وب سرور آپاچی Apache – وب سرور انجین ایکس Nginx و در حوزه دیتابیس سرور ها مای اس کیو ال MySQL و ماریا دی بی MariaDB پیشگام اند.

در قسمت کشینگ – تکنولوژی های زیاد و متفاوتی وجود ندارد که نمی توان گفت کدام یک بهتر است.

اما بپردازیم به مبحث فوق – در اکثر شرکت های هاستینگ سرور ها را به صورت پایه ای و معمولی تنظیم می کنند به گونه ای که تمام اسکریپت های رایج و سیستم های مدیریت محتوا روی آن کار کند و متاسفانه به کاربرد هر تکنولوژی توجهی نشده و هدف تنها این است که سروری که کانفیگ می کنند بتوانند هرگونه برنامه ای را اجرا کند.

ولی در هاستینگ وب نهاد اینگونه نیست – ما به علت اینکه تنها تمرکزمان بر روی ارائه سرویس هاست مخصوص وردپرس و ووکامرس معطوف کرده ایم تمام تلاش مان این است که سربلند از این امتحان بیرون بیاییم.

 

تکنولوژی های به کار رفته در هاست های وردپرس هاستینگ وب نهاد چیست ؟

ما با بررسی های بسیاری که انجام داده ایم با تلفیق تکنولوژی های متفاوتی توانسته ایم یکی از پرسرعت ترین هاست های وردپرس را ارائه دهیم اما چگونه ؟؟؟

 

اول از همه بیایم نگاهی به تفاوت وب سرور های مختلف برای استفاده از سرور های وردپرسی بیاندازیم :

 

 

5/5 (1 Review)
2018-12-26T15:56:38+00:00

ثبت نظرات و سوالات